Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju
Organizacja Pożytku Publicznego


Adres siedziby:
ul. Janiny i Antoniego Tryboniów 3a , 21-400 Łuków, Polska,
tel. mobile: +48509199705; +48603 853 438;
e-mail:lukowianin@wp.pl


  • KRS : 0000106750
  • REGON: 030881610
  • NIP: 825-191-62-49

Konto bankowe:
Bank Spółdzielczy w Łukowie
Nr 90 9204 0001 0019 1678 2000 0010


Adres Biura Stowarzyszenia:
ul. Chabrowa 6, 21-400 Łuków

2908494
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
123
1303
1426
2899250
9244
37646
2908494

Your IP: 3.238.227.73
2024-09-09 02:22

Pieszy Rajd Śladami kpt. Ostoi każdego roku gromadzi więcej uczestników. W miniony weekend odbył się już po raz czwarty i wzięło w nim udział blisko 140 osób.

Niezrażeni warunkami pogodowymi, wyruszyli na szlak zarówno dorośli, jak i dzieci, żeby wspólnie uczcić tych, którzy przed laty oddali życie za wolność Ojczyzny. 
Dorośli uczestnicy zanim wyruszyli w trasę, spotkali się na łukowskim cmentarzu, obok pomnika poległych pod Gręzówką żołnierzy I Bat. 35 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Tu po odśpiewaniu hymnu narodowego, organizatorzy powitali uczestników Rajdu, a prezes łukowskiego koła Światowego Koła Żołnierzy Armii Krajowej Ryszard Grafik przedstawił rys historyczny bitwy pod Gręzówką. Z cmentarza udali się w trasę liczącą blisko 30 km, by późnym wieczorem spotkać się w bazie Rajdu zlokalizowanej w rezerwacie przyrody Jata. Po drodze mijali rondo Jana Dębskiego – zmarłego przed kilkoma laty żołnierza NSZ i AK, zasłużonego członka Światowego Związku Żołnierzy AK (ŚZŻAK) Koło Łuków, następnie skierowali się po pomnik legendarnego dowódcy z Jaty ppłk. Wacława Rejmaka pseud. Ostoja, wspomnienie którego zawarte jest w nazwie Rajdu. Po krótkiej refleksji i zapaleniu zniczy, grupa udała się ul. Zimna Woda i miejscowością Ławki do Lasu Kryńszczak.

Na krótko piechurzy zatrzymali się obok pomnika upamiętniającego 25 żołnierzy I Bat. 35 pp. AK z Jaty poległych w walce z Niemcami. Przemierzając kolejne kilometry, minęli po drodze jeszcze jedno upamiętnienie ppłk. Wacława Rejmaka – rondo w Gręzówce noszące imię dowódcy.

 

Ostatni etap trasy wiódł przez miejscowość Klimki i Krzywoborskie Łąki, a przemierzyły go wspólnie obie grupy – dorosłych i dzieci. Ponad 60-osobowa grupa dzieci z opiekunami wyruszyła na szlak spod pomnika Żołnierzy Kampanii Wrześniowej, Partyzantów i Ofiar Zbrodni Hitlerowskich zlokalizowanego na cmentarzu w Gręzówce.

Tam z młodymi rajdowiczami spotkał się miejscowy proboszcz ks. Adam Krasuski, który opowiedział pokrótce o pacyfikacji Gręzówki i żołnierzach poległych w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. 10-kilometrowa trasa wiodła Dąbrówką i leśnictwem Jata z uwzględnieniem przystanku obok pomnika ks. Stanisława Brzóski – dowódcy Powstania Styczniowego, którego sylwetkę zaprezentował uczestnikom Rajdu Krzysztof Koper – uczeń z gminy Łuków, laureat wielu olimpiad historycznych. Chwilę potem obie grupy połączyły się i wspólnie dotarły do bazy.

 

FOTOGALERIA DZIEŃ 1


Tu po odpoczynku, wszyscy spotkali się przy ognisku, by słuchać opowieści partyzanckich, śpiewać pieśni patriotyczne, brać udział w konkursach i festiwalu filmów historycznych.

Dr Mariusz Sawa z Biura Upamiętnień Walk i Męczeństwa przy lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentował temat upamiętnień historycznych na Ziemi Łukowskiej, Michał Świder z Towarzystwa Historyczno-Przyrodniczego „Orlik” przedstawił walory przyrodnicze rezerwatu Jata, a Zbigniew Nowosielski – prezes Biura Rekonstrukcyjno–Technologicznego Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej, syn kpt. Henryka Nowosielskiego ps. Vickers, opowiedział anegdoty z życia partyzanckiego. Obecny w bazie Rajdu radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł przekazał dyplom uznania z medalem wojewody lubelskiego łukowskiemu kołu ŚZŻAK z okazji jego jubileuszu 30-lecia. Pamiątkę odebrał Bolesław Skwara – żołnierz AK i członek zarządu tegoż koła. Gośćmi wydarzenia byli również p.o. prezesa ŚZŻAK Koło Trzebieszów Tadeusz Brzozowski i członkowie tego koła. Nawiązaniem do wojskowych doświadczeń była grochówka, którą częstowała wspierająca od lat Rajd Elżbieta Dynek. 

 


Drugiego dnia – w niedzielę, uczestnicy Rajdu udali się pod pomnik żołnierzy Armii Krajowej, by tam uczestniczyć we mszy św., sprawowanej przez ks. Wojciecha Majewskiego – kapelana Rajdu i ks. Bogumiła Lempkowskiego z Siedlec – uczestnika Rajdu, w asyście diakonów i kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej. Po mszy apel poległych przeprowadzili kadeci Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym, a wójt gminy Łuków Mariusz Osiak – jeden ze współorganizatorów Rajdu skierował do obecnych słowa podziękowania za liczne uczestnictwo w wydarzeniu i zachowanie pamięci o tych, którzy oddali życie za wartości najwyższe. Następnie piechurzy złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze.

 

FOTOGALERIA - DZIEŃ 2


Tego samego dnia w bazie Rajdu odbyły się zajęcia cieszące się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród najmłodszych - strzelanie amunicją ćwiczebną z broni historycznej i z paintballa oraz rzut granatem do celu. Była także okazja do obejrzenia umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia żołnierskiego z epoki, a także wystawy zdjęć żołnierzy obwodu AK Łuków. Do wspólnych zabaw i konkursów zaprosiło rajdowiczów Nadleśnictwo Łuków.
Na pamiątkę udziału w Rajdzie jego młodzi uczestnicy otrzymali dyplomy, a starsi znaczki okolicznościowe. 

fot. Anna Kupińska Podalsie24.pl

 


IV Pieszy Rajd Śladami kpt. „Ostoi” odbył się w dniach 15 - 16 czerwca. Jego organizatorami byli Światowy Związek Żołnierz Armii Krajowej Koło Łuków i Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”, zaś partnerami: gminy Łuków i Wiśniew, Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Mazowieckie Towarzystwo Strzeleckie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nadleśnictwo Łuków. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK prof. Leszek Żukowski. Organizacyjnie wsparli Rajd - Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Komenda Hufca ZHP Łuków oraz firmy: MARKOP Mariola i Julian Krasnodębscy, MEL-KAN Kazimierz Jakubiak.
Komendę Rajdu stanowili: honorowy komendant Rajdu Ryszard Grafik - prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, komendant Sylwester Muszyński, zastępca komendanta Sławomir Smolak, koordynator Rajdu Robert Wysokiński, kwatermistrz – Paweł Pniewski, kapelan Rajdu – ks. Wojciech Majewski, członkowie komendy: Katarzyna Kuć, Mariusz Osiak oraz kierownicy tras Krzysztof Kowalczyk i Maciej Fajzetel.
Wśród uczestników tegorocznego wydarzenia byli uczniowie ze szkoły mundurowej – Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym oraz ze szkół w Świdrach i Jedlance, a także grupa rowerowa z Siedlec.

Oprac. tekstu Katarzyna Kuć *(UG Łuków) . Fot. Sławomir Smolak. 

 

Jesteśmy beneficjentem
Rządowego Programu KLUB
w wysokości 10 000 zł


 

POWIAT ŁUKOWSKI

DOBRE MIEJSCE DLA
SPORTU


MIASTO ŁUKÓW
DOBRE MIEJSCE DLA
SPORTU




Lubelski Związek Piłki Nożnej

 


 


 
Aktualny czas w Łukowie

3 czujnik zakupiony przez UM Łuków ul. Ks. dr Mariana Bednarczyka 3 (przedszkole integracyjne), boczna Al. T. Kościuszki
NIESTETY TYLKO PODGLĄD


1 % dla na:
Orszak Trzech Króli,
sport, dzieci i młodzieży

aktywizację seniorów 60+